Karate Wales Youth Open 2016: Results

 KARATE WALES YOUTH OPEN 2016: RESULTS

Category 1: SPECIAL NEEDS KATA U14

1 LUCAS WIDDRINGTON

2 JOE SHEARMAN

3 TRINITY HUNGERFORD

3 BRADLEY JAMES

VALE

DISABILITY KARATE WALES

DISABILITY KARATE WALES

VALE

Category 2: SPECIAL NEEDS KATA U21

1 SEAN BALL

2 JOE LUIS

3 Grace Smith

3 TYLER FOSTER

DISABILITY KARATE WALES

DISABILITY KARATE WALES

DISABILITY KARATE WALES

DISABILITY KARATE WALES

Category 3: 5-8 YRS MIXED OPEN KATA

1 DANIEL TROW

2 JAKE DALEY

3 GEORGE ANTOSHKO

3 BEN BOOTH

ZENSHIN KARATE

SSKA

KARATESPORT ENGLAND

SSKA

Category 4: 9-10 YRS BOYS OPEN KATA

1 JOEL ECCLESTON

2 NATHAN SHEPHERD

3 Gregory James

3 RHYDIAN PULLIN

SSKA

VALE

VALE

VALE

Category 5: 11-12 YRS BOYS OPEN KATA

1 GLORY BIMBI

2 GRIFF HUGHES

3 YUSUF KARIM

3 Tushy Karunanithy

ESKF

VALE

ESKF

KEN BU KAN

Category 6: 13-15 YRS BOYS SHOTOKAN KATA

1 Daniel Page

2 Suhayb Haoui

3 ZANE SEWELL

3 BRANDON OEHME

KANSEI

ESKF

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

WSKA

Category 7: 13-15 YRS BOYS WADO KATA

1 ETHAN DENHAM

2 Josh Davies

3 MATHEW HOARE

3 Jacob Denham

SEISHAN

KEN BU KAN

EWSKA

KEN BU KAN

Category 8: 13-15 YRS BOYS OTHER STYLES KATA

1 ANDREW INSULA

2 Daniel Page

3 Suhayb Haoui

3 Callum Chattoe

ESKF

KANSEI

ESKF

KANSEI

Category 11: 16-20 YRS MALE OPEN KATA

1 Edward Van Meerkerk

2 SHAREEF UDDIN

3 JOSH DODWELL

3 TARANJIT KALKET

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

ESKF

SAMURAI KARATE CYMRU

SAMURAI KARATE CYMRU

   

Category 12: 9-10 YRS GIRLS OPEN KATA

1 SAHAR UDDIN

2 CONNIE ANTOSHKO

3 Angharad Davies Ball

3 ELLA LYONS

ESKF

KARATESPORT ENGLAND

KANSEI

VALE

Category 13: 11-12 YRS GIRLS OPEN KATA

1 Chiara Baker

2 AALIYAH WILEY

3 Molly Blears

3 SUMAYA EVANS

VALE

WSKA

SSKA

WSKA

Category 14: 13-15 YRS GIRLS SHOTOKAN KATA

1 HARRIET ROPER

2 Lauren Gallagher

3 EMMA SQUIRE

3 Sophie Evans

KUGB WALES

WKU

VALE

WSKA

Category 16: 13-15 YRS GIRLS WADO & OTHER STYLES KATA

1 ANNABEL MOONEY

2 Jennie Trow

3 MEGAN WREN

3 LAUREN BILLINGHAM

ZENSHIN KARATE

ZENSHIN KARATE

SESK

TRADKA

Category 18: 16-20 YRS FEMALE SHOTOKAN & WADO KATA

1 JESS PALMER

2 LAUREN CRAWFORD

3 EMMA BALDRY

3 AYISHA GUTIERREZ

KUGB WALES

YOKAI KAMI KARATE

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

WSKA

Category 19: 16-20 YRS FEMALE OTHER STYLES KATA

1 SOPHIE VINGOE

2 EMILY SMITH

3 ZARA HUGHES- WHITE

3 REBECCA CAMERON

SAMURAI KARATE CYMRU

SAMURAI KARATE CYMRU

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

SSKA

Category 20: 7-8 YRS BOYS OPEN KUMITE

1 ISAAC SUARDI

2 DANIEL TROW

3 KIAN GEORGE

3 Fateeh Khan

KARATESPORT ENGLAND

ZENSHIN KARATE

VALE

WSKA

Category 21: 9-10 YRS BOYS OPEN KUMITE (POOL 1)

1 JOEL ECCLESTON

2 ALEX THORNDYCRAFT

3 TOM KENT

3 ASH PATRICK

SSKA

KARATESPORT ENGLAND

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

KARATESPORT ENGLAND

Category 21: 9-10 YRS BOYS OPEN KUMITE (POOL 2)

1 LEWIS FELDMAN

2 JORGE BAGLOW

3 NOAH SUARDI

3 LOUISDICKENS

KARATESPORT ENGLAND

KEN BU KAN

KARATESPORT ENGLAND

WSKA 

  

Category 22: 11-12 YRS BOYS OPEN KUMITE (POOL 1)

1 Tushy Karunanithy

2 JUDE WALLACE

3 ROCCO INCHENKO

3 SION BARNETT

KEN BU KAN

KSKA

KARATESPORT ENGLAND

WSKA

Category 22: 11-12 YRS BOYS OPEN KUMITE (POOL 2)

1 Jack George

2 Morgan Harvey

3 SAMUEL FELDMAN

3 Billy Alvis

VALE

KEN BU KAN

KARATESPORT ENGLAND

NEATH WADO-KAI

Category 23: 13-14 YRS BOYS OPEN KUMITE -50Kg

1 Josh Davies

2 Harrison Williams

3 ANDREW INSULA

3 MATHEW HOARE

KEN BU KAN

VALE

ESKF

EWSKA

Category 24: 13-14 YRS BOYS OPEN KUMITE +50Kg

1 Josh Dwyer

2 JAKE LEE

3 Jacob Condon

3 REED MANSELL

VALE

KSKA

KEN BU KAN

SESK

Category 26: 15-16 YRS MALE CADET OPEN KUMITE

1 Brandon Harvey

2 LUKE RICHARDSON

3 HARANJIT KALKET

3 Pranav Ragavelas

KEN BU KAN

KARATESPORT ENGLAND

SAMURAI KARATE CYMRU

SESK

Category 28: 17-18 YRS MALE JUNIOR OPEN KUMITE

1 James Eade

2 CHARLES ROPER

3 KYLE WATKINS

3 David Crouch

SEISHAN

KUGB WALES

BARGOED SKC

TORASHIN

Category 30: 19-20 YRS MALE JUNIOR OPEN KUMITE

1 JOSH ROUKIN

2 TYLER MCKENNA

3 Hatim Shami

3 JOSH DODWELL

KARATESPORT ENGLAND

ZENSHIN KARATE

COWBRIDGE

SAMURAI KARATE CYMRU

Category 31: 7-8 YRS GIRLS OPEN KUMITE

1 SKY MCGUIGAN

2 Rahma Liban

3 MINDIE JAMES

3 Kacey Musgrave

SAMURAI KARATE CYMRU

WSKA

TALBOT

YOKAI KAMI KARATE

Category 32: 9-10 YRS GIRLS OPEN KUMITE

1 ISABELLA ROUKIN

2 CONNIE ANTOSHKO

3 MELISSA WARD

3 CHELSEA LANGA

KARATESPORT ENGLAND

KARATESPORT ENGLAND

KARATESPORT ENGLAND

WSKA 

  

Category 33: 11-12 YRS GIRLS OPEN KUMITE

1 ALICE BRINER

2 Chiara Baker

3 CARA TIPPIS

3 ABIGAL JONES

KARATESPORT ENGLAND

VALE

SHINWA KARATE KAI

WSKA

Category 35: 13-14 YRS GIRLS OPEN KUMITE

1 Jennie Trow

2 LAUREN BILLINGHAM

3 Ellie Thomas

3 Mia Collins

ZENSHIN KARATE

TRADKA

COGAN

TALBOT

Category 36: 15-16 YRS FEMALE CADET OPEN KUMITE -50Kg

1 LAUREN NEWMAN

2 ASHWINI KUHAENDRAN

3 MEGAN WREN

3 SARAHBURDEN

SESK

KARATESPORT ENGLAND

SESK

WSKA

Category 37: 15-16 YRS FEMALE CADET OPEN KUMITE +50Kg

1 Terri Naylor

2 EMILY SMITH

3 ZARA HUGHES- WHITE

3 Kloe Christoforato

SESK

SAMURAI KARATE CYMRU

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

VALE

Category 39: 17-18 YRS FEMALE CADET OPEN KUMITE

1 REBECCA CAMERON

2 REBECCA DUGGIN

3 NATASHA GANDERTON

3 EMMA BALDRY

SSKA

SAMURAI KARATE CYMRU

BARGOED SKC

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

Category 40: 19-20 YRS FEMALE JUNIOR OPEN KUMITE

1 Dionne Jones

2 LAUREN CRAWFORD

3 Rosy Jones

 

TALBOT

YOKAI KAMI KARATE

PORTHCAWL KUGB

 

Category 42: TEAM KATA U16

1 KANSEI NINJA

2 Eskf 2

3 Ewska

3 YOKAI KAMI

KANSEI

ESKF

EWSKA

YOKAI KAMI

Category 43: TEAM KATA U21

1 ESKF 1

2 SAMUI KARAE CYMRU

3 Samurai Karate Cymru B

 

ESKF

SAMURAI KARATE CYMRU

SAMURAI KARATE CYMRU

 

Category 44: PARENT AND CHILD KATA

1 Matthew & Elli

2 Andrews

3 CAMERON

3 Mike & Jack

WKU

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

SSKA

VALE 

  

Category 45: KUMITE TEAM BOYS 9-10 YRS

1 KSE BOYS 9-10

2 SHIN GI TAI JEDI

3 SHIN GI TAI PREDATORS

3 Vale Dragons

KARATESPORT ENGLAND

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

VALE

Category 46: KUMITE TEAM BOYS 11-12 YRS

1 KBK NORTH

2 KSE BOYS (2) 11-12

3 KSE BOYS 11-12

3 Kska Boys

KEN BU KAN

KARATESPORT ENGLAND

KARATESPORT ENGLAND

KSKA

Category 47: KUMITE TEAM BOYS 13-14 YRS

1 KSE (BOYS 13-14)

2 KBK SOUTH

3 EWSKA

3 Vale 13-14 Boys

KARATESPORT ENGLAND

KEN BU KAN

EWSKA

VALE

Category 52: KUMITE TEAM GIRLS 13-14 YRS

1 KSKA GIRLS

2 SHIN GI TAI PANTHERS

 

 

KSKA

SHIN GI TAI MARTIAL ARTS ACADEMY

 

 

 


 

 

320968

 

Karate Wales Ltd.  

Registered in England and Wales Karate Wales Ltd. Company No. 09718948.  

Registered Office: 

Gwenhafdre, St Mary Church, Cowbridge, Vale of Glamorgan, CF71 7LT

.
Copyright 2012 ©